logo Zduńskowolski Szpital Powiatowy

 

Biuletyn Informacji Publicznej

 


Torba do porodu: rzeczy dla dziecka

Wcześniej możesz spakować rzeczy dla malca (bo np. swojego szlafroka czy kosmetyków będziesz jeszcze używać). Ciuszki muszą być dostosowane do pory roku, ale zawsze będą to:

  • 3–4 bawełniane body lub koszulki
  • 3–4 pajacyki (jednoczęściowy ciuszek z rękawami i nogawkami) albo 3–4 kaftaniki i 3–4 pary śpioszków
  • kilka pieluch tetrowych (np. do podłożenia podczas przewijania czy szczepienia)
  • 2 bawełniane czapeczki
  • cienkie rękawiczki lub skarpetki (do założenia dziecku na rączki, żeby się nie podrapało).
  • chusteczki nawilżajace
  • pieluchy jednorazowe


Kupując pajacyki i śpioszki, wybieraj te rozpinane w kroku – są wygodniejsze. Uwaga: przed spakowaniem ubranka upierz w dziecięcym proszku i wyprasuj. Oprócz ubranek niezbędna jest mała paczka (20 sztuk) jednorazowych pieluch dla noworodków (new born), ręcznik kąpielowy z kapturkiem, delikatne mydło, nawilżane chusteczki do pupy, krem lub oliwka oraz jałowe gaziki i spirytus (70-proc.) do pielęgnacji pępka.
Torba do porodu: rzeczy dla ciebie

Ubrania

Weź ze sobą trzy nocne koszule z bawełny: jedną krótką, do porodu, i dwie rozpinane z przodu (jak najgłębiej) – do karmienia. Z ubrań niezbędne są też: szlafrok, dwa biustonosze do karmienia (z odpinanymi miseczkami) i kilka par majtek jednorazowych. Weź też ciepłe skarpetki, z obuwia spakuj kapcie i klapki pod prysznic.

Środki higieny i kosmetyki

Przede wszystkim niezbędne są duże, chłonne podpaski, płyn do higieny intymnej, papierowy ręcznik  i kilka saszetek przyspieszającego gojenie środka Tantum Rosa. Weź też dwa ręczniki bawełniane: kąpielowy i mały, żel pod prysznic, szampon, pastę i szczoteczkę do zębów, dezodorant, kremy do twarzy, rąk i podrażnionych brodawek. Po porodzie przydadzą ci się wkładki laktacyjne. A z kosmetyków koniecznie pamiętaj jeszcze o dobrym sztyfcie do warg.

Co jeszcze spakować do porodu?

Weź zegarek z sekundnikiem do mierzenia skurczów (zwykle jest w komórce), notes i długopis do ich zapisywania. Koniecznie weź telefon komórkowy i aparat fotograficzny, notes z numerami telefonów osób, do których będziesz chciała zadzwonić (jeśli nie ma ich w telefonie) i książkę lub ulubione pismo do czytania. Dobrze jest też mieć własny kubek i sztućce oraz poduszkę (ułatwi karmienie).

W ostatniej chwili

Przed wyjazdem spakuj coś do jedzenia (kanapki, drożdżówki, biszkopty) i wodę mineralną. Najlepiej dwie butelki: dużą (żeby starczyło) i małą z ustnikiem – ta sprawdza się po porodzie do polewania krocza (przynosi to ulgę podczas siusiania). Niektóre kobiety zabierają też poduszkę z dziurą lub dziecięce kółko pływackie – do siadania po nacięciu krocza. To dobre rozwiązanie, ale jeszcze lepiej jest urodzić bez nacięcia, wtedy żadne poduszki nie są potrzebne. Uwaga: przed wyjazdem zawsze sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty! Oto one: karta ciąży, dowód osobisty, legitymacja ubezpieczeniowa (podstemplowana!), wyniki ostatnich badań (morfologia, mocz, USG, HbsAg – w kierunku WZW typu B), informacja o grupie krwi (wpis w książeczce zdrowia).

 

Pacjentki do porodu zgłaszają się z planem porodu uzgodnionym z lekarzem prowadzącym ciąże.

Edytuj
Na skróty
Jednostki szpitala
Oddziały
Oddziały
Poradnie
Poradnie
Dział Anestezjologii  i Intensywnego Nadzoru Medycznego
Dział Anestezjologii
i Intensywnego Nadzoru Medycznego
Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej
Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej
Dział wielolodiagnostyczny
Dział wielolodiagnostyczny
Dział Fizjoterapii
Dział Fizjoterapii
Dział Pomocy Doraźnej
Dział Pomocy Doraźnej
Izba przyjęć
Izba przyjęć
Apteka szpitalna
Apteka szpitalna